Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı-Etimesgut


Acemi Birliğine Katılacaklar için Genel Bilgilendirme ve Tavsiyeler:

Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı hakkında bilgi vermeden önce acemi birliğine katılacaklar için faydalı olacağını düşündüğümüz tavsiyelerimizi yazımızın bu bölümünde okuyabilirsiniz.

Bu bölümde acemi birliğine katılış yapan personelin kayıt kabul işlemleri ve aklınızdaki diğer sorulara cevap vereceğiz.

Kayıt kabul işlemleri için Sevk Belgesi ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılmayacağından belgelerin muhafaza edilmesi hatırlatılmaktadır. Hatırlatıyoruz çünkü bu belgeleri olmadan gelenler oluyor.

Birliğe ilk geldiğinizde güzel bir karşılamadan sonra arama bölümünden geçiyorsunuz. Burada üzerinizde yasak malzeme var mı buna bakılıyor. Kışlaya gelirken yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek gibi benzeri maddeler getirilmemelidir. Cep telefonu getirdiyseniz kışla nizamiyesinde görevli personele senetle teslim edebilir, dağıtım olduğunuzda ayrılırken geri alabilirsiniz. Bunları kışla içerisinde üzerinizde bulundurmanın suç olduğunu bilin.

Daha sonra yirmili otuzlu gruplar halinde Kayıt kabul işlemleri başlıyor. Siz gelmeden hazırlanan dosyanız size veriliyor ve elbiseleri alarak işlemler başlıyor. Acemi erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat kendileri tarafından denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir.

İlk olayın şoku ile elbiseleri denemeden almayın. Bedeninize tam oturduğunu hissedin. Büyük ve küçük olma durumunda başınızdaki görevliye söyleyerek değiştirin. Aksi taktirde acemi birliği ve usta birliği boyunca üzerinize oturmayan o kıyafetleri giymek zorunda kalırsınız. En baştan tedbirinizi alın. Ayrıca kıyafet aldığınızda size hangi kıyafetleri aldığınıza dair kağıt imzalatılacaktır. İstihkak formunun doğru olduğunu kontrol edin. Çünkü o kalabalıkta bu işlerde yanlışlık olabiliyor. Size verilenlerle formda aldı diye işaretlenen malzemeleri kontrol edin ki sorun çıkmasın.

Eğer ihtiyacınız varsa berber ve terzi kayıt kabulde hazır beklemektedir. Ancak tavsiyemiz gelmeden önce saç ve sakal tıraşınızı bir askere yakışır şekilde olmanız. Çünkü aynı anda yüzlerce kişinin girdiği nizamiyede bu işler adeta işkence olmaktadır. Girişte bazıları saçını sakalını kesmeye çalışırken siz diğer işlerinize yoğunlaşırsınız. Saç sakal traşı ve kıyafet alımından sonra sıra doktor ve RDM görevlisiyle görüşmeye geldi.

Doktor ve RDM görevlisi ile görüşmeniz esnasında fiziki ve ruhsal durumunuz kontrol edilir. Herhangi bir sorunu olanlar hastaneye sevk edilir ve tedavi olması sağlanır. Ayrıca yapılması gereken 3 adet aşınız da burada yapılır.

Bundan sonra eğer gelmişse adınıza açılan ziraat bankası hesap kartınız size veriliyor. Yine bu bölümde ihtiyacı olanlar Askercell hat alımını parasını vererek gerçekleştiriyor. Mehmetçik Sigortası bölümünde ücreti(30 tl) tarafınızdan verilerek hayat sigortanız yapılıyor.

Kayıt kabul de yukarıdaki işlemlerden sonra nizamiye bölgesinden asıl birliğinize gidiyorsunuz. Burada da eksik kalan kayıtlarınız yapılıyor. Koğuş ve yaşam alanınız kısaca tanıtılıyor. Acemi birliği ilk günü nasıl olacak? diye düşünenler sorularının cevabını da böylece öğrenmiş bulunuyor.

Kayıt kabul merkezleri Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt kabul merkezine asker adayları ne zaman gelirse gerekli bütün işlemler bitirilmektedir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmek ve askerliğin ilk gününe zinde başlayabilmeleri için geç saatlere kalmamaları hatırlatılmaktadır. Tavsiyemiz mümkün olduğunca erken gelip gün içerisinde işlemlerinizi bitirmenizdir.

Acemi birliğinde çarşı izni veya evci izni verilmemektedir. Burada amaç yeni gelen personelin askerliğe uyum sağlamasını hızlandırmak ve tamamen birlikteki görevlere odaklanmasını sağlamaktır. Çarşı ve evci iznine sadece yemin töreninden sonra çıkılabilir.

Evci çıkmak için hangi belgeler gerekli? Evci çıkmak için anne, baba, eş veya evli kardeşinizin sizi alması gerekiyor aksi takdirde izin verilmiyor. Adres olarak garnizon içerisinde bir adres vermeniz yeterli. Evci olarak çıksanız da bulunduğunuz garnizonun dışına çıkmak suçtur.

Acemi birliği eğitimleri nasıl olacak? Bunlar yanaşık düzen, tek er muharebe eğitimi ve mekanik nişancılık eğitimi şeklindedir. Her biri birer hafta sürelidir. Ancak son hafta yemin töreni çalışmalarından dolayı genelde eğitimler aksar.

Acemi birliği kaç gün? Diye merak ediyorsanız bu sınıfa göre değişir ama en az 3 haftadır. Terörle mücadele bölgesine dağıtımı çıkan askerlerin 5 haftadır.

Acemi birliğine giderken alınması gerekenler nelerdir? Diye çok düşünmenize gerek yok çünkü kışlada ihtiyacınız olan her şey birlik tarafından verilecektir. Siz sadece şahsi temizlik malzemeleri, yeterli miktarda çorap ve iç çamaşır getirseniz yeter. Sivil kıyafet çok getirmeyin çünkü giyeceğiniz ortam olmayacak.  

Askerde cep telefonu kullanımı nasıl oluyor?  Telefon kullanabilmeniz için askercell hat almanız gerekiyor. Bu hat sadece askerlere özel bir hattır. Rehberine 6-7 numara kaydedebiliyorsunuz ve mesai saatleri içinde hattınız kapalı oluyor. Ayrıca bu hattı takabileceğiniz kamerasız bir telefon olması şart.


Birlik Hakkında Genel Bilgiler

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Tank” sınıfı subay, astsubay, uzman çavuş, er ve erbaş ihtiyacını karşılamak için eğitim veren birliğidir. Ülkemizin en büyük tümen komutanlığıdır. Binlerce askerimiz askerlik görevini bu birlikte yapmıştır. Tank sınıfı görev yapılacak en zor sınıflardan biridir. Ancak görev yerleri itibariyle diğer sınıflara göre daha iyidir. Zırhlı birlikler düzenli muharebe kullanılmak üzere oluşturulmuş birliklerdir.  Bundan dolayı iç güvenlik bölgesinde kullanımı sınırlıdır.

Çok kritik bazı karakol ve birliklerde tek tank veya takım olarak görevlendirilirler. Sahip oldukları gece görüş kabiliyeti ve hassas atış kabiliyetinden dolayı tank olan üs bölgelerine veya birliklere teröristler yaklaşmaya cesaret edemezler. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise birlik Şereflikoçhisar ve Burdur’daki yerlerine taşınmaya başlamıştır.


Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Ulaşım Bilgileri

Kara Yolu: Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Ankara’da bulunmaktadır.Ankara AŞTİ Otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Otogardan toplu taşıma vasıtaları (Özel Halk Otobüsü, minibüs-midibüs vb.) ve taksi ile ulaşım mevcuttur.

AŞTİ Tel.No.: 0 312 207 10 00

Demir Yolu: Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Balıkesir, Ankara-Isparta-Burdur,Ankara-Zonguldak, Ankara-Adana, Ankara-Elazığ-Diyarbakır, Ankara-Kayseri güzergâhlarında trenle ulaşım mevcuttur. Ayrıca şehir içi banliyö tren seferleri ile de Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına ulaşım sağlanmaktadır.

İstasyon Tel.No.: 0 312 311 49 94 – 310 65 15

Hava Yolu: Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25kmmesafededir. Ulaşım; HAVAŞ, belediye otobüsleri ve taksi ile otogara, otogardan da toplu taşıma vasıtaları ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına sağlanmaktadır.

Havalimanı Tel.No.: 0 312 398 00 00/1517 – 398 05 50 – 398 00 00/1649


Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı İletişim Bilgileri

       Açık Adresi: Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümeni Komutanlığı Etimesgut / ANKARA

Telefon No. : 0 312 249 11 10-11,12,13,14,15,16,17,18

       Belgegeçer No.: 0 312 249 11 18


Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Hakkında Bilgi

Banka, Bankamatik ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin aileleri ilegörüşmelerini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda ankesör telefon ile banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve posta işlemlerinde kullanmak üzere PTT şubesi bulunmaktadır.

Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin kantin ihtiyaçlarını (bot boyası, kalem,defter, telefon kartı vb.) sağlamak maksadıyla yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. Araştırma, kişisel gelişim ve güncel gelişmeleri yakınan takip etmesini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda gerekli emniyet tedbirleri alınmış internet bilgisayarları ile istirahat sürelerinde dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş ve er gazinoları bulunmaktadır.

Sağlık Tesisleri: Kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık ilesorunları ile sağlık konusunda bilgilendirmelerini sağlamak maksadıyla 1’inci Basamak Muayene Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesimaksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personel ile görüşülebilir.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Temel eğitimi müteakip yemin töreni (genellikle Cumagünü) icra edilmektedir. Yemin törenine aile fertleri davet edilmektedir. Yemin töreni tarihleri personele bildirilmektedir. Burada bulunulan süre zarfında hafta içerisinde her saat, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde mevsim şartları göz önünde bulundurularak belirlenecek saatlerde ziyaretçilerle nizamiye karakolunda bulunan ziyaretçi görüşme yerlerinde görüşme yapılmaktadır.

Spor Tesisleri: Erbaş ve erlerin istirahat ve hafta sonu izin sürelerinde istifade edebileceğihoşça vakit geçirebileceği yeterli sayıda kolaylık tesisleri ve spor tesisleri bulunmaktadır.


Ankara Hakkında Bilgi

Ankara

Genel Bilgiler:

Yüzölçümü : 30.715 km²

Nüfus             : 4.466.756 (2007)

İl Trafik No  : 06

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara, Orta Anadolu’nun merkezî bir noktasında kurulmuştur. Bu merkezi konumu itibariyle tarih boyunca özellikle Selçuklular ve Osmanlılar devrinde, Ankara keçilerinin tüylerinden yapılan kumaşların yurt dışına satılması Ankara’yı kervansarayların güzergâhı ve bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

İlçeler:

Ankara ilinin ilçeleri; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar’dır.

Mamak ilçesinin Ankara şehir merkezine uzaklığı 12 km’dir. Gezilecek görülecek tarihi mekân olarak kuzeyinde Hüseyin Gazi Türbesi bulunmaktadır.

Coğrafya:

Ankara, doğuda Kırşehir ve Kırıkkale; batıda Eskişehir; kuzeyde Çankırı; kuzeybatıda Bolu ve güneyde Konya ve Aksaray illeri ile çevrilidir.

Ankara, Orta Anadolu’nun kuzeybatısında bulunan Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin kollarının oluşturduğu ovalarla kaplı bir bölgedir. Bu bölgede orman alanları ile step ve bozkır alanlarını bir arada görmek mümkündür.

Tarihçe:

Orta Anadolu’nun kalbinde, Türkiye Devletine başkentlik yapan Ankara, yeni kurulmuş cumhuriyetin yeni hükümetine ev sahipliği yapma görevine Cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından layık görülmüştür.

Ankara ve çevresinin tarihi Bronz çağındaki Hatti Uygarlığına kadar gider. İsa’dan önce ikinci bin yılda Hititler bölgenin hâkimi durumuna gelmiş ve onları sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler izlemiştir. İsa’dan önce üçüncü yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara’yı başkent yapmıştır.

İlin tarihteki ismi “Ankyra”dır. Galatlar Ankara’yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır. Hitit döneminin küçük bir şehri olduğu bilinmekle birlikte, bu yörede bu döneme ait herhangi bir eser bulunmamıştır. Frig çağından sonra şehir sırasıyla Pers, Büyük İskender, Galat dönemlerini yaşamıştır. MÖ 25 yılında İmparator Augustus şehri Galatia krallığıyla beraber Roma imparatorluğuna bağlamıştır.


VII. ve VIII. yüzyıllarda İslamiyetin doğuşuyla birlikte şehir Pers ve Arap akımlarına maruz kalmıştır. 871-893 tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127’de şehir kesin olarak Türk hâkimiyetine girer ve adı “Engüriye” olur. 1402’de Yıldırım Bayazid ve Timurlenk arasındaki Ankara Savaşında şehir kısa bir süre Moğol hâkimiyetinde kalır. Ancak 1414’de kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine girer.

Kurtuluş savaşı sırasında 1920’de Ankara merkez üs olarak seçilir ve 1923’te Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından coğrafi, stratejik, siyasi ve Kurtuluş Savaşındaki merkez üs özellikleri nedeniyle başkent ilan edilir. O günlerde Avrupa’dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara’nın temelleri atılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir