Cari Açık Nedir? Cari Açık Nasıl Kapatılır?

Ekonomi bültenlerinde ve haberlerde sıklıkla duyulan cari açık kavramı ülke ekonomisi için önem teşkil ediyor. Cari açık nedir sorusu ve cari açık kavramı hakkında  detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. 

Cari açık bir ülkenin üretmiş olduğu mal ve hizmetlerinin ihracı sonucu elde edilen gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlerden az olması durumudur. Cari açık 3 şekilde oluşmaktadır.

1.Devletlerarası ithalat ve ihracat

2.Hizmetler hesabı( Turizm,Sigortacılık vb)

3. Transferler hesabı( Yurt dışındaki Türkler ve yurt içindeki yabancıların yarattığı döviz giriş çıkışıdır.)

Yukarıda saydığımız 3 durum sonucunda ülkeye döviz giriş çıkışı sağlanır. Ve bu giriş çıkış sonucunda eğer ülkemiz dışarıya, gelenden daha fazla döviz ödemesi yapmış ise cari açık meydana gelir.

Bir ülkedeki yerleşik kuruluş ve kişilerin, yabancı ülkelerde bulunan kuruluş ve kişiler ile karşılıklı alışveriş durumu gerçekleştiğinde cari denge oluşur. Yukarıda saydığımız ülkeler arası ithalat ve ihracat, taşımacılık, turizm vb. alanlar bu alışverişe en iyi örneklerdir.

Yukarıda bahsedilen alışverişlerde elde edilen ve kazanılan dövizler, harcanan dövizlerden fazla ise cari fazla meydana gelir. Ancak harcanan dövizler, elde edilen dövizlerden fazla ise cari açık verilir, diğer bir deyişle cari denge açık verir.

Cari denge açık verdiği takdirde bu açığın mutlaka kapatılması gerekir. Az ihracat yapılması ve buna karşılık daha fazla ithalat yapılıyorsa; borçlanma, yabancı sermaye ya da kredi fonları ile dengenin sağlanması gerekir.

Cari Açık Nasıl Kapatılır?

Dünyada ve ülkemizde cari açık verilmesi sıklıkla karşılanır. Özellikle ülkemizde cari açığın en büyük etkenleri arasında hızlı büyümenin gerçekleşmesi ancak finanse edilmesinde zorlanılmasıdır. Cari açık kapatma maliyetleri ise oldukça ağır ve yüklüdür. İthalatın azalması ve ithal mallara olan talebin düşmesi cari açığın kapatılması için en önemli faktördür.

Bazı ekonomistler ise cari açığın kapatılabilmesi için ithal malların daha pahalıya satılması gerektiği görüşünü savunmaktadır. Bu pahalılığın nasıl yansıyacağı ise toplumlar ile ilgilidir dolayısıyla en kesin çözüm yerli üretimi arttırmak olacaktır. Ülkemizin gelecekte cari açık vermemesi için yerli üretim şart ancak ürettiğimiz ürünlerin de dünya pazarına döviz karşılığında satılması gerekir. Ancak bu şekilde cari açık kapatılır. Bunun tek yolu ise dünyada rekabet edebilecek ürünlerin yerli olarak üretilmesidir. Aksi takdirde üretimimiz sadece ülke içinde kalmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir