Aracım Pert Oldu Ne Yapmalıyım?

Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen ya sizin ya da bir yakınınızın başından ciddi bir kaza geçmiştir. Öncelikle geçmiş olsun diyoruz. Ne yazık ki Türkiye de çok iyi bir sürücü dahi olsanız endişelenmemek elde değil çünkü her ehliyeti olan gerçekten ehliyetli biri gibi araç kullanmıyor. Tabi ki her ülkede vardır bu şekilde insanlar ama  gelişmiş ülkelere kıyasla bizim ülkemizde biraz daha fazla kişi vardır diyebiliriz. Keşke herkes trafik kurallarına riayet etse de sonucunda can ve mal kaybına neden olan kazalar meydana gelmese.

Büyüklerimizin de dediği gibi cana değil mala gelsin deyip “aracım pert oldu ne yapmalıyım” “aracım pert oldu kasko şirketi ne kadar öder”, “ aracım pert oldu sigorta şirketi ne kadar öder” sorularınızın cevabını vermeye başlıyoruz. Burada yazdığımız bütün bilgiler birebir bu olayı yaşamış birisinin başından geçenlerin yazıya dökülmüş halidir. Sağdan soldan duyma bilgiler değildir.

KAZA ANINDA YAPILACAKLAR

Güzel bir günde seyahat ederken herhangi bir sebeple kaza yaptınız. Bütün hava yastıkları açıldı. Aracın içi toz duman ve cam kırıkları ile dolu. Refleks halinde farkına varmadan vücudunuz kasıldı. Gözlerinizi açtınız, ilk düşündüğünüz şey “yaşıyor muyum” daha sonra büyük bir endişe ve korku ile vücudunuz da kırık yara bere var mı bunun kontrolünü yaptınız. Hava yastığının patlamasıyla varsa gözlüğünüz kırıldı ve muhtemelen burnunuz kanıyor. Aracınız hurdaya döndü yani pert oldu ama çok şükür ufak tefek sıyrıklar harici bir şeyiniz yok.(Olması durumunda savcılık da olaya müdahil oluyor). Bilincimiz kendine gelir gelmez olası bir yangın patlama durumundan kurtulmak için hemen araçtan dışarı çıkmalısınız. Sinirleriniz aşırı derecede gergin olduğu için düzgün düşünmeyebilirsiniz ama ilk yapmanız gereken hemen araçtan dışarı çıkıp belli bir mesafeye geçip olayın şokunu atlatmayı sağlıklı düşünmeyi beklemek.

  Biraz sakinleştikten sonra ilk yapmanız gereken trafik polisini arayıp olay yerine gelmesini sağlamak. Eğer sağlık konusunda endişeniz varsa tabi ki ambulansı aramayı da ihmal etmeyin. Polisler genelde küçük kazalarda kendi aranız da halledin deseler de aracınızın pert olduğu büyük kazalarda hemen gelirler. Can kaybı vb durum olmadığı için yine kaza raporunu sizin doldurmanızı beklerler. Ama kaza şokuyla bunu düşünebilecek durumda değilsinizdir. Rica ederseniz yardımcı olurlar. Burada önemli husus kaza raporunun altında trafik polisinin imzasının olmasıdır. Çünkü aracımızın ilk işlemleri için bu belge olmazsa olmazdır. Ayrıca polisin rapor doldururken yaptığı alkol kontrolünün temiz olduğuna dair belgeyi de almayı unutmayın. Bu iki belge ilk etapta çok önemli.

Peki raporlar tamam ama aracım yerinde duruyor. Hemen kasko poliçenizde yazan iletişim numarasını arayıp bulunduğunuz yeri tarif edip ücretsiz kaskonuz dahilinde olan ücretsiz çekicinin gelmesini sağlayacaksınız.

SERVİS İŞLEMLERİ

Kazayı haber verdikten sonra eğer kaskonuz ful kasko ise sigorta şirketi sizi arayıp aracınızı nerede yaptırmak istediğinizi soracaktır. Hemen ardından siz daha olayın şokunda iken sizi bazı özel servislere yönlendirmeye çalışacaklardır. Burada amaçları özel servislerde aracı daha ucuza yaptırıp maliyetten kaçmak ayrıca tamir masrafını düşük tutarak aracın perte ayrılmasını önlemeye çalışmaktır. Yani sigorta şirketi size nasıl daha az para öderim onun derdindedir. Tabi ki siz onların yönlendirmesiyle iş yapmayacaksınız ve aracınızı en yakın veya ücretsiz çekici hizmeti limitlerine göre istediğiniz bir yetkili servise götürmek istediğinizi beyan edeceksiniz. Israr edince  onlar da kabul etmek durumunda kalacaklar.

Aracınız servise geldi teslim ettiniz evrakları verdiniz hemen adınıza bir kaza dosyası açılacaktır. Dosya numarasını almayı unutmayın çünkü bu numara ile işleminizi daha rahat sorgulatabilir siniz. Dosya açıldıktan sonra servis size bir hafta belki on gün içinde aracın tamir edilmesi durumunda masrafının ne kadar tutacağını söyleyecektir. Tabi bu arada exper de şirket ile sizin aranızda aracı olmak için olaya dahil oldu ve aracınızı gördü. Şimdi masraf ne kadar çıkacak onu bekliyor olacak herkes.

Yaklaşık 10-15 gün sonra servis tamir fiyatı tespit işlemini bitiriyor. Ancak bu süre zarfında arayıp sürekli taciz ederseniz işleriniz biraz da olsa hızlanır. Tespit edilen fiyat hem size hem sigorta şirketine hem de exper in bilgisine sunuluyor.

EKSPER İŞLEMLERİ

Experin bir aracı pert olarak değerlendirmesi için tamir masrafı aracın piyasa fiyatının en az yüzde 70 i olması gerekiyor. Bu tamir masrafları kullanılan parçanın orijinal olup olmadığı tamirin yapılacağı yerin yetkili servis veya özel servis olması durumuna göre farklı çıkmaktadır. Yukarıda bundan dolayı yetkili servise götürün diye tavsiyede bulunmuştuk.  Eğer aracınızın tamir masrafı aracın değrerinin belirtilen oranından fazla ise exper sizi arıyor ve diyor ki aracınız perte ayrılmaya müsait siz de perte ayrılmasını istiyor musunuz? Siz istemeyebilirsiniz ancak bu sefer de sigorta şirketi karşı çıkacaktır. Çünkü perte ayrılan bir aracı sigorta şirketi satarak ondan da para almaktadır. Burada aracın durumuna göre hassas dengeler vardır yani sigorta şirketi duruma göre pert olmasını isteyebilir de istemeyebilir de.  Siz bu teklife tamam diyecekseniz ama aklınızda bir soru var? Aracım pert oldu kasko şirketi ne kadar öder?

Siz kabul ettikten sonra exper aracınız için piyasa araştırması yapacaktır.(Piyasa araştırması nasıl yapılır için tıklayınız). Bu araştırmayı ise şu şekilde yapar. Önce aracınızın boyalı değişen km ve kaza kayıtlarını çıkarır. Bunlara göre sahibinden.com veya benzer siteler üzerinden ortalama bir değer alır. Anlaşmalı oldukları araç satan farklı firmalardan da 3 değer alır. Bu rakamların hepsini toplar ve fiyat teklif sayısına böler ortaya çıkan rakamı size teklif etmek için arar.  Sizi aradığında aracınızı perte ayırmak istiyoruz sigorta şirketinin vermesini isteyeceğimiz fiyat budur der. Siz exper ile sanki aracınızı satıyormuş gibi pazarlık edebilirsiniz. (Örneğin benim yaşadığım olayda aracıma 26 bin yazacağını söylemişti ben itiraz ettim 27 bin yazdırdım ve kabul edildi.). Tabi experin de sigorta şirketi ile sizin aranızda uzlaştırıcı rolü vardır yüksek yazdığında sigorta şirketi kabul etmeyebilir bundan dolayı temkinlidir.

Burada size tavsiyemiz exper ile fiyatta anlaşın çünkü genelde exper ne derse sigorta şirketi kabul eder ve paranızı 15 gün içinde yatırırlar. Peki teklif edilen fiyatı kabul etmezseniz ne olur? Bu sefer siz direkt sigorta şirketiyle muhatap olmak zorunda kalırsınız ki sigorta şirketleriyle uğraşmak ölümdür. Yani hemen paranızı almak için experle anlaşmak en iyi yoldur.

ARACIM PERT OLDU KASKO ŞİRKETİ NE KADAR ÖDER

Yukarıda da kasko şirketinin nasıl davrandığına biraz değindik. Kasko şirketleri olaya her zaman şüpheci yaklaşırlar çünkü bu işin de dolandırıcıları vardır. Dolandırıcılar kazalı aracı alıp kasko yaptırıp bir hafta on gün sonra kaza yaptım aracım pert oldu diye sigorta şirketinden para almak isterler. Bu ve benzer durumlardan dolayı kasko ve trafk sigortası şirketleri de her olaya şüpheci yaklaşırlar. Burada soru işaretlerini ortadan kaldırmanın en iyi yolu sigortacınıza sigorta yaptırdığınız andaki aracın fotoğraflarını vermeniz. Zaten bu durumları bilen akıllı sigortacılar bunu müşterilerinden isterler. Benim başıma gelen pert olayı kasko yaptırdıktan 15 gün sonra oldu dolayısıyla kasko şirketi durumdan şüphelendi benden aracın kullanıldığına dair bazı belgeler istedi (yakıt fişi gibi). Daha sonra sigortacımı aramışlar ve sigortacım aracın resimlerini gönderince sorun çözüldü.

Özet olarak kasko şirketleri şüpheci olsalar da uğraştırsalar da eğer olay doğal bir olaysa paranızı almanızın süresi değişse de alırsınız. Alacağınız para aracınızın piyasa değeridir. Bu değerin nasıl tespit edildiğinden de yukarıda bahsettik. Hatta düşündüğünüzden de fazla alma şansınız bile olabilir.

ARACIM PERT OLDU SİGORTA ŞİRKETİ NE KADAR ÖDER

Yukarıda belirttiğimiz bilgiler can kaybı olmayan kazalarda araçların kaskolu olması durumunda karşımıza çıkacak olan sorunların çözümüne yöneliktir. Peki ya kaskomuz yoksa ve aracımızı pert olmuşsa ne olacak. Bu durumda sizin trafik sigortanız değil karşı tarafın trafik sigortası bu duruma müdahil olmak zorundadır. Yani siz bütün işlemlerinizi karşı tarafın sigorta şirketi üzerinden yapacaksınız. Orada da benzer durumlar söz konusudur. Ancak aracınız pert olduğunda karşı tarafın poliçesindeki limit kadar parayı sigorta şirketinden, kalan tutarı hasara sebep olan araç sahibinden alırsınız.  Tabi ki alacağınız para kazadaki kusur oranınızla orantılı olacaktır. Örneğin %70 karşı taraf %30 suç bizde şeklinde rapor tutulmuş olsun. Araca eksper pert verdiğini düşünelim. Aracın 2.el piyasa bedeline bakıp, bedelin %70 ‘ininin tamamını karşı tarafın sigorta şirketinin bize ödemesi gerekir.  Aynı mantıkla düşünürsek 8’de 8 karşı taraf hatalı ise 2.el piyasa değeri ne ise sigorta şirketinin ödemesi gereken tutar odur.

ARAÇ PARASININ ALINMASI

Paranızı almadan önce sigorta şirketi pert olan aracınızı o şekilde satmak için sizden vekalet isteyecektir. Bazen araç satıldıktan sonra da para yatırıldığı olur.  Sizin bu süreçte yapacağınız en önemli iş araç ile ilgili kim işlem yapacaksa (servis, expe,r sigorta şirketi) bu kişileri sürekli arayarak bilgi almak ve bazen ihtiyaç duydukları evrakları anında göndermektir. Bu süreç devlet dairesindeki işlere benzer takip etmez aramaz sormaz iseniz bu süreç uzar. Aracınız satıldıktan sonra sizden istedikleri hesap numarasına parayı hemen yatırmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir “İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir