İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bildiğiniz gibi ülkemizde son yıllarda sıfır araç fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldi. Kurun yükselmesiyle birlikte son 3-4 yılda neredeyse araç fiyatları iki kattan daha fazla arttı. Bu böyle olunca araç almak isteyen insanlar sıfır araç almak yerine ikinci el araçlara yöneldiler. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli . Gelin birlikte inceleyelim.

Bütçe Belirleme

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli konulu yazımıza bütçe tespiti ile başlıyoruz. Öncelikle ikinci el araç almak için ne kadarlık bir bütçe ayıracağız bunun tespitini yapmamız gerekir. Çünkü sıfır araç fiyatları sabit olsa da aynı aracın ikinci el piyasasında araçlar arasında fiyat farkı çok fazladır. Bütçemizi belirledikten sonra hangi marka ve model araç almak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Eğer buna karar vermez isek her baktığımız araç için piyasa fiyat araştırması yapmamız gerekir ki bu da zor olacaktır.

Marka ve modeli de belirledikten sonra ise almayı düşündüğümüz ikinci el aracın model yılını da belirlememiz lazım. Bundan sonra yapacağımız şey çok basit.Türkiye de araçların belki yüzde seksenden fazlası “sahibinden.com” üzerinden alınır ve satılır. Çok geniş bir araç alım satım platformu olduğu için piyasada rakibi yoktur. Zaman zaman şikayet konusu olsa da Türkiye için şimdilik çok fazla seçeneğimiz yok. Bahsettiğim uygulamaya girip daha önceden belirlediğimiz kriterleri girerek gerekli filtremeleri yapıyoruz. Karşımıza aynı marka ve model araçların listesi çıkacaktır.

Piyasa Fiyat Tespiti

 Bundan sonra yapmanız gereken düşündüğümüz ikinci el aracın ortalama piyasa fiyatını çıkarmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız? Çok basit filtrelemeden sonra karşımıza çıkan araç listesini fiyatı en büyükten itibaren sıralayıp fiyatı en yüksek beş aracın fiyatlarının ortalamasını bir kenara yazıyoruz. Aynı işlemi fiyatı en düşük beş araç için de yapıyoruz. Elimizde iki rakam oldu bu iki fiyatı da toplayıp ikiye bölüyoruz. Çıkan fiyat aradığımız aracın ortalama piyasa fiyatıdır. Boyası değişeni çok az olan veya olmayan km si düşük olan araçlar bu belirlediğimiz piyasa fiyatının üzerinde olması gerekir. Aynı şekilde özellikle motor kaputu değişik ve boyalı parçaları fazla olan araçların fiyatı da bu piyasa fiyatının altında olması gerekir. İkinci el araçlar için en önemli fiyat belirleyici parça motor kaputudur. Kısaca motor kaputu boyalı veya değişen araçlar piyasa fiyat ortalamasının altındadır.

İnceleme ve Karar

Bu değerlendirmeyi de yaptıktan sonra ilandaki ikinci el araçları incelemek kalıyor ekspertiz raporu olan araçlar her zaman önceliğiniz olsun derim. Aksi taktirde aracı almak için gittiğinizde büyük sürprizle karşılaşabilirsiniz. Eğer acil ihtiyaçtan dolayı fiyat düşük yazılmamışsa belirlediğiniz ortalama piyasa fiyatının üzerindeki araçlar genellikle daha temiz ve sorunsuz araçlardır.

Burada dikkat edeceğiniz ve her bir ilanı incelerken aklınızda olacak husus ortalama piyasa fiyatıdır. Değerlendirmenizi buna göre yapacaksınız. Normalde fiyatı, ortalama fiyatın üstünde olması gereken araçları daha düşük fiyatlı olarak görürseniz bu araçlara yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü acil ihtiyaç vb. sebeplerle araç satanlar fiyatı daha düşük yazabilirler. Bu araçlar kaliteyi ucuza almak için aklımızda olması gereken araçlardır. Al sat yapanlar ve galericiler bu araçların peşindedir. Ayrıca güncel ekspertiz raporu olsa dahi alacağınız aracın ekspertizini bizzat kendiniz başında olarak yaptırın.

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı özetleyecek olursak araç almadan önce

1.Bütçe belirleme

2.Almak istediğiniz aracın marka model ve araç yaşının belirlenmesi

3.Ortalama piyasa fiyatın belirlenmesi

4.Ortalama piyasa fiyatına göre alacağımız aracın fiyatının kıyaslanması yapılır

5.Karar verme sürecini takip etmeliyiz.

İlginizi çekebilir.. “ARACIM PERT OLDU NE YAPMALIYIM”

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli” için 2 yorum

  • Ocak 12, 2019 tarihinde, saat 7:02 am
    Permalink

    Güzel bir yazı olmus. Eline sağlık. Araç almayı düşünen biri olarak faydalandim. Yazıyı okudum ve yazdığınız esaslara göre bir değerlendirme yapacağım.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir