Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir?

Voleybol Tarihçesi

Voleybol dünyada ilk defa 1800 lü yıllarda Amerika da kapalı alan spor etkinliği olarak oynanmış bir oyundur. Daha sonra oynanan bu oyuna kurallar getirilmiş ve ileri-geri anlamına gelen Voleybol ismi verilmiştir. Ülkemiz ise voleybol ile 1919 da Türkiye’ye gelen Amerikalı gemiciler ile tanışmıştır. Daha sonra ise okullarda oynanan bir spor dalı olarak düzenlendi. 1948 yılında ise ülke çapında bilinmeye ve oynanmaya başlandı. 1964 yılında ise olimpiyat spor oyunları arasında yerini almıştır. Peki kısa tarihini yukarıda anlattığımız voleybol oyun kuralları nelerdir?Nasıl oynanır?  Gelin birlikte bakalım..

Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir?

Voleybol; bir voleybol filesi yardımıyla ikiye bölünmüş bir alanda altışar kişiden oluşan iki takımın karşılaştığı, topa elle vurularak karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği bir spor dalıdır. Voleybol filesinin yüksekliği erkekler için 2.43 metre iken kadınlarda ise 2.24 metredir. Voleybol filesi, voleybol sahasının alanını dokuzar metrekarelik eşit iki parçaya böler. Eşit iki parça, takımların yarı sahasını ifade eder. Her takımın yarı sahasında önde üç, arkada üç olmak üzere toplam altı oyuncu yer alır. Arkada yer alan üç oyuncu, üç metre çizgisini geçemezler.

Voleybol Nasıl Oynanır?

 Voleybolda takımın hedefi topu file üzerinden karşı tarafa geçirerek kurallar dahilinde yere değmesini sağlamaktır. Voleybol oynarken oyuncular sabit bir pozisyonda durmak zorundadır. Üç oyuncu fileye yakın dururken, üç oyuncu ise geride savunma pozisyonunda yer alır. Voleybolda bir takım, topa en fazla üç kere vurur. En fazla üç vuruşta top karşı alana gönderilmek zorundadır. Oyuncular, topa vücutlarının herhangi bir bölgesiyle temas edebilirler. Buna ek olarak, oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişirler. Servis atarken bu düzene göre hareket edilir. Hücum ederken topu karşı takımın yarı sahasına düşürmeyi başaran takım, bir puan kazanır. Bir voleybol takımında turnuvaya göre 12 veya 14 oyuncu yer alır. En az bir adet libero olmak zorundadır. Voleybolda en fazla beş set oynanır. Tüm setler 25 üzerinden oynanırken, beşinci set 15 üzerinden oynanır. Pasör, pasör çaprazı, smaçör, orta oyuncu ve libero; mevkilere verilen isimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir