Whatsapp Dinlenebilir mi? Ne Kadar Güvenli?

Sadeliği ve erişim kolaylığı sayesinde, WhatsApp dünyadaki en yaygın kullanılan mesajlaşma servislerinden biridir. Sadece bir ay önce, WhatsApp günlük 1 milyar civarında anlık kullanıcı kaydetmiştir.Peki acaba whatsapp dinlenebilir mi?

Ancak, WhatsApp kadar basit kullanımı olan bir program iken hakkında şüphelenmemek elde değil. Acaba whatsapp konuşmaları dinlenebilir mi? Bu makalede, WhatsApp hakkında en sık sorulan soruların 9 unu topladık. Yeni başlayanlar için, en popüler sorulardan olan Whatsapp dinlenebilir mi  veya mesajlarım takip ediliyor mu? Sorusuna da yazımızda yer verdik.

WHATSAPP MESAJLARIM HACKLENEBİLİR Mİ?

Maalesef evet. WhatsApp konuşmaları ve hesapları hacklenebilir. İOS’taki güvenlik kontrolleri sayesinde, iPhone kullananlar  bundan korunabilirler. Android için, mesajlara siz görmeden ulaşabilen birkaç uygulama vardır. En kötü yanı ise,bu uygulamaların telefonunuzdaki yüklü uygulamalar bölümünde görülememesi.

Başkalarının konuşmalarınızı dinlediğinden mesajlarınızı takip ettiğinden şüpheleniyorsanız, önce Uygulama Yöneticisi (Ayarlar> Uygulama Yöneticisi) aracılığıyla telefonunuza yüklenen uygulamalara bir göz atın ve tanımadığınız uygulamaları hemen silin. Çünkü sizin haberiniz olmadan dışarıdan yüklenen bu uygulamalar vasıtasıyla bütün haberleşme içerikleriniz ortaya çıkabilir.Whatsapp içerisinde yapılan bütün iletişim kayıtları uçtan uca şifreleme yöntemiyle şifrelenir ama yukarıda bahsettiğimiz bunun dışında bir uygulamadır.Telefonunuza yüklenen casus yazılım ile siz kullanıyor gibi bütün iletişim bilgilerinize erişilebilir.

WHATSAPP DİNLENEBİLİR Mİ?


Sunucularında herhangi bir işlemi depolamadığını ve sadece kullanıcılar arasında mesajların direk olarak gönderildiğini iddia eden WhatsApp, herhangi bir şekilde mesajların bir başka kişi tarafıyla paylaşılmayacağını belirtiyor.Ancak mesajların telefonunuzun hard diskinde kayıt edildiğini ve depolandığını buna ulaşımın telefona ulaşıldığında mümkün olduğunu unutmamanız da fayda bulunuyor.

Uçtan uça şifreleme yöntemi ile korunan tüm mesajların yanı sıra, mesajların yanı sıra karşı tarafa gönderilen resim, video ve sesli aramalarında aynı şekilde şifreli olarak gönderildiğini belirtelim. Bu arada uçtan uça şifreleme yöntemi Gönderdiğimiz mesajın kullandığımız cihaz üzerinde şifrelenip sadece mesajı gönderdiğimiz cihaz tarafından okunabileceğini garanti altına alan bir şifreleme metodudur.

Yani WhatsApp tarafından gelen açıklamalara ve sağlanıldığı belirtilen güvenlik önlemlerine baktığımızda, görüşme kayıtlarınıza sadece fiziki olarak telefonunuza erişildiğinde ulaşılabildiğini söyleyebiliriz.Yani resmi açıklamaya göre whatsapp dinlenebilir mi sorusunun cevabı Hayır olarak karşımıza çıkıyor.

TELEFONUMUN DİNLENMESİNİ NASIL ÖNLERİM?

Bulunduğunuz ülke de özellikle de Türkiye de dinlenmediğinizden emin olmak için bazıları kabul etmese de tek bir çözüm var o da yabancı bir ülkeya ait bir hat kullanmak. Mit bile bu hatları dinleyemez neden mi çünkü haberleşme kayıtlarının tutulduğu ana bilgisayardaki server a gitmesine imkan yok veya da çok zor da ondan.

Bu nasıl oluyor? Dünyada Turkcell, Avea ve Vodafone gibi 176 operatör var. Bunların malzemelerini satan 5 firma var. Bu 5 firma ve 176 operatör arasında data alışverişi var. Avea, Brezilya’da çekmek için o ülkedeki tüm operatörlerle anlaşmıyor. Bu 5 firmanın birinden 10 kiloluk bir ses datası alıyor. Karşılığında da yine ses dosyası veriyor. Böylece Avea, 176 ülkede çekmiş oluyor. 5 firmanın elinde ses datası birikiyor. Satmaları lazım. Bu kez sanal operatör denen kavram çıktı. Yani kişiler artık kendi operatörünü kuruyor.

Tam anlamadım? Kişisel kullanıcılar bu 5 firmadan ses paketi alıp operatör sahibi oluyor. Bilgisayar kuruyorsun ve bağlantı oluşturuyorsun, sonra da o 5 firmanın sistemine bağlanıyorsun. Bu sistem Türkcell’in veya Avea’nın anteninden veriyi alıyor senin sistemine bağlıyor. Artık o operatörlerin baz istasyonu senin sistemin oluyor. Türkiye’deki üç operatörün baz istasyonundan da yararlanıyorsun. Yani hizmeti sağlayan operatörün baz istasyonuna erişmeden o kayıtlara ulaşmak imkansız. Bu kayıtlar da ise söz sahibi olan sadece hizmet veren ülke ve baz operatörüdür.

WHATSAPP PROFİL RESMİMİ NASIL GÖRÜNMEZ YAPARIM?

İrtibat numarasının aksine, WhatsApp profil resmini gizleyebiliriz. Seçiminize bağlı olarak, profil ayarları bölümünden resminizi yalnızca telefonunuzdaki kayıtlı kişiler tarafından görülebilir hale getirmeyi seçebilirsiniz. Böyle yaptığınızda profil resminiz sadece rehberinizde kayıtlı kişiler tarafından görülebilecektir. Eğer kimseye gösterme seçeneğini seçersek bu durumda kimse profil resmimizi göremeyecektir.

TELEFONUMUN GALERİSİNDEN WHATSAPP GÖRÜNTÜLERİNİ GİZLEYEBİLİR MİYİM?

Görüntüleri ve videoları otomatik olarak kaydetme WhatsApp  kullananlar için hem iyi hem de istenmeyen bir durum olabilir. Neyse ki WhatsApp görüntüleri ve videoları galeride  görünmemesi sağlanabilir. Çözüm ise çok basit tek yapmanız gereken dosya gezgini açmak ve WhatsApp görüntüleri klasörüne gitmek daha sonra “ .nomedia “adlı bir dosya oluşturmak. Telefonunuzu yeniden başlatın ve tüm WhatsApp medyası gizlenecektir.

TELEFONUNUZA  WHATSAPP DAN YÜKLENEN GÖRÜNTÜ VE VİDEOLAR İÇİN KOLAY ÇÖZÜM NEDİR?

Bildiğiniz üzere whatsapp da grup kurmak artık çok yaygın. Apartmanınızda,okulda,iş yerinde  bile işler bu gruplar üzerinden yürütülür. Bazen yüzlerce fotoğraf ve video dosyası  kontrolünüz dışında telefonunuza yüklenir. Sadece bu dosyaları silmek için ayrı bir zamana ihtiyaç duyarsınız. Elle kaydırma ve silme yerine, kullanışlı bir çözüm olan “Siftr Magic Cleaner” programı bütün işleri sizin yerinize otomatik olarak yapar. Bu uygulama, medya yığınları arasında geçiş yapar ve önemsiz dosyaları önemli dosyalardan akıllıca ayırır. Sonunda, sadece gözden geçirmeniz ve silmeniz gerekir. Oldukça basit.

İLETİŞİM NUMARASI EKLİ OLMADAN BİR WHATSAPP MESAJI GÖNDERMEK MÜMKÜN MÜ?

Evet, birkaç akıllı Android uygulamasının ortaya çıkışıyla, numarayı kişi olarak eklemeden WhatsApp mesajlarını göndermek mümkündür. “Click2Chat” uygulaması bu konuda size yardım etmek için oluşturulmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, WhatsApp mesajlarını göndermek için tek tıklamayla Whatsapp kullanmaya başlayabilirsiniz.

ÇEVRİMİÇİ OLMADAN WHATSAPP MESAJLARINI OKUYABİLİR MİYİZ?

Evet,  whatsapp da bulunan ve mesajın okunduğunu belirtilen mavi tikleri devre dışı bırakmanın yolları vardır. Eğer mesaja bakmazsanız bu tikleri devredışı bırakmış olursunuz. Ama bizim istediğimiz tabi ki bu değil. Android kullanan kişilerde her sorun için olduğu gibi bu soruna da çözüm bulunmuştur. ”Unseen-No Last Seen” uygulaması bu konuda yardımınıza yetişiyor.Bu uygulama tahmin edebileceğiniz gibi, WhatsApp mesajını ‘Görüldü’ olmadan okumanızı sağlar. Size mesaj gönderenler mesajı  görmediğinizi düşünürken siz işlerlinize devam edebilirsiniz.

AYNI TELEFONDA BİRDEN FAZLA WHATSAPP HESABI KULLANABLR MİYİM?

Evet, aynı telefondan birden fazla WhatsApp hesabı çalıştırabilirsiniz. Xiaomi, OnePlus, vb. Firmalardan birçok cihaz, telefonda ayrı bir bölüm oluşturan ikili uygulama özelliğini destekler. Bu özellik sayesinde telefonunuz bölümlere ayrılır ve whatsapp hesapları birbirini görmez dolayısıyla birden fazla hesabı aynı cihazda kullanabilirsiniz.

Diğer markaların cihazlarını kullananlar için, “Parallel Space” adıyla yapılmış bir uygulama bu sorunu çözebilir. Aynı anda birden fazla hesabı klonlamanızı ve çalıştırmanızı sağlar. Tek bir cihazda bu şekilde brden fazla hesabı çalıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir