Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan anksiyete bozukluğu, toplumun yaklaşık %5-6’sında görülmektedir. Hayat kalitesini düşüren, zorlu ve yıpratıcı bir sürece sebep olan anksiyete tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Beynin, vücuda gönderdiği ‘’tehlike var, hazırlıklı ol sinyali’’ anskiyete bozukluğu yaşayan kişilerde daha yoğun bir şekilde yaşanır. Günlük hayatta kaygı önemli bir duygudur ve ani refleksleri geliştirebilir ancak bu hastalığa sahip olan kişilerde günlük hayat işlevlerini yerine getirmek çok zordur. Anksiyete bozukluğu, psikolojide kaygı bozukluğu olarak yer alır ve bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin sosyal, okul ve iş hayatı etkilenir.

Anksiyete yaşayan kişiler genellikle yoğun ve aşırı bir endişe yaşadıklarının farkındadır ancak durumu kontrol edemezler, sağlıklı bir hayatı sürdürebilmek için mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir. Bu kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, her şey kendi denetimlerinin dışındadır. İyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün değildir. Denetlenemez durumda olan endişe hali en az 6 ay boyunca hemen her gün vardır ve gün boyunca sürer. Her 100 kişiden 5-6’sı yaşamlarının herhangi bir zamanında bu rahatsızlığı yaşayabilir.

Anksiyete Belirtileri

Çocukluk dönemi ve genç erişkinlik çağları arasında başlayan anksiyete bozukluğu, yavaş ve sinsi bir gelişim gösterir.  Hastalığın belirtileri dönem dönem iyileşmeler  ve kötüleşmeler gösterir. Bundan dolayı bireyler hastalığı tam olarak teşhis edememektedirler. Çocukluk dönemlerinde yaşanan ağır travmalar, ayrılıklar ve korku mekanizmasının tetiklenmesi anksiyete bozukluğu hastalığını arttıran faktörler arasında yer alır. Sosyal fobi, panik atak, saplantılı takıntılar ve agorafobi gibi çeşitleri bulunur. Anksiyete tanısı için uzmanlar, kişilere bir takım sorular yöneltir ve doğru tedavi için gerekli işlemlere başlar.Tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Anksiyete belirtileri mutlaka her yaş ve cinsiyetten kişilerin yakından gözetilmesi ile ortaya çıkar, belirtiler:

  • Değersiz ve özgüvensiz hissetmek,
  • İnsanların söylediği tüm kelimeleri tekrar tekrar düşünmek,
  • Çabuk gerilmek,
  • Hızlı nefes alıp vermek,
  • Umutsuzluk ve sürekli ağlama hissi,
  • Çok çabuk yorulmak ve uykusuzluk problemleri,
  • Toplum içinde yemek yemekten ya da fotoğraf çekinmekten utanmak,
  • Titreme ve sallanma yaşamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir