Diyet Yapmadan Zayıflama

Yediğimiz yiyeceklerin sağlığımız ve elbette vücut kilomuz üzerinde önemli bir etkisi vardır. Vücudumuzu sağlıklı yiyecekler yerine abur cubur dediğimiz yiyeceklerle beslersek, bunun sonucunda sadece kilo almayı bekleyebiliriz. Öte yandan, sağlıklı yiyecekler tüketerek metabolizmamızın sağlıklı kalmasını sağlayabilir aynı zamanda fazla kilolardan kurtulabiliriz. Diyet yapmadan zayıflama ve fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı besinler tüketmek ana hedefimiz olmalıdır. Bu yazımızda, diyet yapmadan zayıflama için en etkili ve besleyici sağlıklı gıdaların bazılarını öğrenmiş olacaksınız. Bunları günlük beslenme planınıza entegre ederek, kilo verebilecek ve sağlıklı bir vücut görünümüne sahip olacaksınız. İsterseniz zaman kaybetmeden yazımıza devam edelim.

1. Yumurta

Diyet yapmadan zayıflama için yumurta vazgeçilmez besinlerden biridir. Uzun zamandır, yumurtaların kolesterol seviyemizi tehlikeye atabileceği ve bundan dolayı yumurtayı dikkatli  bir şekilde tüketmemiz gerektiği söylendi. Ancak günümüzde modern araştırmalar sayesinde yumurtaların sağlıklı yağlar içerdiği ve kilo vermek isteyenler için oldukça tavsiye edildiği artık bilinen bir gerçektir. Yumurta yemenin en büyük faydası, çok fazla kalori içermeyen uzun süreli bir tokluk hissini garanti etmesidir. Yaptığınız beslenme planına yumurtayı eklediğinizden emin olun. Çok çeşitli şekillerde hazırlayabilir, içerdiği besinler bakımından oldukça faydalı ve tadı bakımından gayet memnun kalacağınız bir besindir.

2. Avokado

Diyet yapmadan zayıflama için önerdiğimiz diğer bir yiyecek avokadodur. Avokadolar sadece lezzetli değil aynı zamanda birçok faydalı besin maddesi ve özellikle sağlıklı yağlar içerir. Kilo vermek isteyenler için avokado kesinlikle günlük diyetin bir parçası olmalıdır. Bu meyveler zeytinyağında da bulunan oleik asit bakımından oldukça zengindir. Avokado, yağ içermesinin yanı sıra, bir kaç kilo vermek isteyenler için ideal olan lif ve su içerir. Salatalar dahil çeşitli öğünlere kolayca entegre edebileceğiniz mükemmel bir besindir. Ayrıca, sebzelerden elde edilen antioksidanların emilimini kolaylaştırır ve potasyum bakımından da zengindirler.

3. Yağlı Balık

Diyet yapmadan zayıflama için diğer tavsiye ettiğimiz yiyecek yağlı balık tüketimidir. Kilo vermek istiyorsanız bu konuda yağlı balıklar oldukça yardımcı olabilir. Mükemmel bir  besin olan balık hem lezzet hem de  oldukça sağlıklı olması açısından iştahınızı tatmin edebilir ve aşırı yemek yemenizi önleyebilir. Çok fazla kalori içermediğinden, kilo almaktan endişe duymadan tüketebilirsiniz.

En çok tercih edilen seçeneklerden biri somon balığıdır  ama ton balığı, uskumru,hamsi balığı veya sardalye de tüketebilirsiniz. Bu balık türlerinin tümü, tiroid bezinin sağlıklı çalışması için gerekli olan iyot da dahil olmak üzere besin bakımından oldukça zengindir. Tiroid işlev bozuklukları genelde kilo alımı sonucunu doğurur bunu önlemenin yolu balık tüketimidir.

4. Sebze Tüketimi  (Özellikle Yapraklı Yeşillikler)

Diyet yapmadan zayıflama için önerdiğimiz diğer bir yiyeceğimiz her türlü sebze çeşitleridir. Kilo vermek isteyenlerin ilk tercih ettiği yiyeceklerin başında gelir. Bunun nedeni, kalorilerinin düşük ve içerdiği liflerin yüksek olmasıdır. Bundan dolayı da tükettiğiniz de daha uzun bir süre açlık hissi vermezler. Sebzeler çok fazla karbonhidrat içermez, bu da göz önünde bulundurmaları gereken bir başka önemli nedendir. Sebzeler  içinde yer alan yapraklı yeşilliklerden pazı, lahana, ıspanak, marul, roka, tere, dere otu,  vb yiyeceklerin besleyici maddeler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu tarz yiyecekler yağ yakma işlemi için gerekli olan kalsiyum içerirler. Dahası, miktar endişesi olmadan çeşitli öğünlerde kolayca tüketebilirsiniz.

5. Yağsız Et

Diyet yapmadan zayıflama için diğer bir yiyeceğimiz belki kilo aldırır diye yemeyi hiç düşünmediğimiz yağsız etdir. Kilo vermeye çalıştığınız için, bu tamamen etten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu yağsız etin mükemmel bir protein kaynağı olduğunu ve kalp hastalığı veya diyabet riskini azalttığını biliyoruz. Gördüğünüz gibi endişenmeden günlük yemeklerinin bir parçası olarak yağsız et tüketebilirsiniz. Yağsız et, yağ yakma sürecine katkıda bulunan protein bakımından  zengindir. Bu nedenle, et yemenize rağmen daha fazla kalori tüketirsiniz.

6. Fındık Ezmesi

Diyet yapmadan zayıflama için önerdiğimiz başka bir yiyeceğimiz ise fındık ezmesidir. Protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Atıştırmalık olarak düşünebileceğiniz yüksek proteinli ve lifli bir besin maddesidir. Örneğin, fıstık ezmesi yediğiniz zaman abur cubur diye tabir ettiğimiz yiyeceklerden yeme hissiniz daha az olacaktır. Bir başka açıdan bakıldığında, fındık ezmeleri  bazı önemli amino asitler içermektedir. Böylece kan dolaşımınız iyileşir ve vücudunuzun suya olan ihtiyacını azaltır. Böylece çok fazla su içme ihtiyacından az da olsa kurtulmuş olursunuz.

7. Balkabağı

Diyet yapmadan zayıflama için diğer bir önerimiz balkabağıdır. Çünkü kabaklar tahmin ettiğinizden daha fazla lif içerirler. Ayrıca potasyum bakımından da oldukça zengindirler. Balkabağını kullanabileceğiniz çok fazla yemek çeşidi de bulunmaktadır. Düzenli balkabağı tüketimi obezite riskinizi sıfıra indirir. Balkabağı, oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilen antioksidanlar da içerir. Bu sebeple günlük besin listeniz de mutlaka olması gereken bir besindir.

8. Patates

Diyet yapmadan zayıflama için diğer bir yiyeceğimiz patatestir. Tabi çoğumuzun aklına hemen patates kızartması geldi hemen ama biz bunu kastetmedik.  Özellikle yanmış yağda kızartılmış patatesten kesinlikle uzak durun. Kızartılmış patatesin aksine, fırında patates hızlı kilo kaybı ile ilgilenenlere yardımcı olabilir. Bu şekilde hazırlanmış patates bol miktarda potasyum içerir. Patatesleri bu şekilde pişirdiğinizde, ayrıca çok miktarda lif elde edersiniz ki, bu da sizi daha uzun süre tok tutacaktır.

Patatesler besin maddesi bakımından zengindir ancak içerdiği kalori miktarı nasıl pişirildiğine göre değişir. Patates kızartması en kötüsüdür, kalori bakımından yüksek ve sağlıksız yağların fazla olduğu  bir besindir. Kilo alımı ve kalp hastalığı riskinizi arttırır. Tavsiyemiz patatesin yemek içinde veya fırında pişirilmesidir.

9. Fermente Gıdalar

Diyet yapmadan zayıflama için diğer önerimiz fermente gıdalardır. Fermente gıdalar çeşitli kültürlerin bir parçasıdır; örneğin Koreliler  fermente gıdaları günlük diyetlerinin bir parçası olarak tüketirler. Tıpkı Koreliler gibi sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsak bu tür fermente edilmiş gıdalardan bizim de sıklıkla tüketmemiz gerekir. Örneğin yoğurt, kefir, lahana turşusu tüketebilirsiniz, çünkü bu fermente gıdaların her biri probiyotik bakımından zengindir. Bunlar, sizi sağlıklı zayıf ve zinde tutmak için çalışan bağırsak florasını düzenler. Unutmayın bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beynidir. Bu tür gıdalarla bağırsaklarımızdaki yararlı bakteri sayısını artırmış oluruz. Ayrıca kullandığımız ilaçların vermiş olduğu zararlardan da bu şekilde vücudumuzu koruruz. Bağırsak floranız sağlıklı olduğunda metabolizmanız da aktif olur ve şişkinlik vb sorunlar olmaz.

10. Kuruyemiş

Diyet yapmadan zayıflama için başka bir besin kaynağı ise kuruyemişlerdir. Dünyanın en doyurucu atıştırmalıkları olan fındık, birkaç kilo vermek isteyenler tarafından kesinlikle tüketilebilir. Badem, fındık, ceviz ve antep fıstığı yiyebilir, ancak sadece az miktarlarda çünkü kalori bakımından zengindirler. Düzenli fındık tüketiminin karın çevresindeki yağların azalmasıyla ilişkili olduğunu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fındık sağlıklı yağlar açısından zengindir ve kalbi de sağlıklı tutar. Badem omega 3 bakımından oldukça zengindir. Kısaca gün içinde yiyeceğiniz bir avuç kuruyemiş sizi uzun süre zinde tutmakta ve tokluk hissi vermektedir. Bu da fazla yemek yeme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

11. Orman Meyveleri (Çilek,Yaban mersini,Ahududu)

Diyet yapmadan zayıflama için olmazsa olmaz diğer bir yiyecek doğal dağ meyveleridir. Meyvelerin çoğu şeker bakımından zengin olmasından dolayı kilo vermek isteyenlere tavsiye edilmese de bu meyveler oldukça faydalı bir besin kaynağı ve bu durumun istisnasıdır. Ormanın meyveleri lif bakımından zengindir ve kişinin uzun bir doygunluk hissi yaşamasını sağlar. Yaban mersini, ahududu veya çilek tercih edin, tüm bu küçük meyvelerin antioksidanlar bakımından zengin olduğunu bilmeyen yoktur. Alaska halkının çok fazla miktarda yaban mersini tükettiği ve bundan dolayı şeker hastalığına yakalanmadıkları da söylenenler arasındadır.

12. Baklagiller

Fasulye ve mercimek dahil baklagiller en doyurucu yemekler olarak gün içinde karşımıza çıkarlar. Kilo vermek isteyen birisi için, mükemmel bir tercihtir. Bir yandan, lif bakımından zenginler ve bu nedenle uzun sürekli tokluk hissi verirler. Öte yandan, aktif bir metabolizma için gerekli olan sağlıklı protein kaynaklarını sağlarlar. Mercimeklerin yanı sıra fasulyeler, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Vücudumuzun formda kalmasına yardımcı olurlar.

13. Kepekli Tahıl Ürünleri

Uzun süredir, çeşitli sorunlara neden olabileceğinden, tahılların önerilmediğini duymuştuk. Günümüzde, bu tür sorunların yalnızca rafine tahıllardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bunlar genellikle işlenmiş gıdalarda bulunur ve karın ağrısı riskini arttırır. Tam tahıllı ürünler kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır. Mineral bakımından zengin ve tatmin edicidir, sizi uzun süre tok tutacaktır.

14. Muz

Diyet yapmadan zayıflama için önereceğimiz diğer besinimiz muzdur. Belki de dünyadaki en popüler meyvelerden biri olan muz aslında bir süperstardır. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin, fazla kilolu ve diyet yapmayı planlayanlar için ideal bir seçimdir. Muzlar, işlenmiş gıdaların etkisini ortadan kaldırarak su ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, muzların iyi bakterileri yenileyerek bağırsak florasının sağlığına katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır. Muzları lezzetlerinin tadını çıkararak yiyebilirsiniz veya isterseniz, onları fındık ezmesi, tahıl gevrekleri veya taze meyvelerle karıştırıp da yiyebilirsiniz.

15. Alkolden Uzak Durun

Alkolden uzak durun. Alkol sadece yüksek kalori içeriği nedeniyle değil (alkolün gramında 7 kalori bulunur), ayrıca daha çok yemeye teşvik ettiği için de müthiş bir kilo aldırıcıdır. Bundan dolayı alkol ürünlerinden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sonuç

 Yukarıda sizler için seçtiğimiz yiyecekler kilo vermek isteyenlerin göz önünde bulunduracağı en etkili ve besleyici sağlıklı gıdalardan bazılarıdır. Gördüğünüz gibi, günlük diyetle bütünleşmeleri kolaydır ve uzun süreli doygunluk hissi sunarlar. Yemeklerinizi hazırlarken ve yerken  kilo alırım kaygısından kurtulun ve sakın bol su içmeyi unutmayın, çünkü su içmek kilo verme sürecine de yardımcı olur. Ve unutmayın, yeni bir beslenme planı yapmak ve yaşam tarzınızı değiştirmek, yeni figürünüzün ve sağlıklı yaşamınızın tadını çıkarmak için asla geç değildir.

Kaynaklar:

Consumer Health Digest: Food Is Fuel. Exercise Is Therapy. Neither Are For Weight Loss*

Consumer Health Digest: 10 Free And Quick Weight Loss* Tips

https://www.lifehack.org/808227/healthy-foods-to-lose-weight

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir