E Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalı?

E-devlet, bugün kendiniz ile alakalı pek çok bilgiye ulaşmanıza imkan sağlayan, oldukça faydalı bir internet sitesidir.  Kişinin hukuki, askeri ve okul ile ilgili pek çok resmi belgeye doğrudan vakit kaybetmeden ulaşmasının başlıca yolları arasında yer almaktadır. E devlet şifresini unutmak, bugün pek çok insanın başına gelen durumlar arasında yer almaktadır.

E Devlet Şifresini Unutunca Ne Yapmalı?

E devlet internet sitesine girerken, TC kimlik numaranız ve kendi belirlemiş olduğunuz şifrenizi tuşlayarak doğrudan internet sitenize erişim sağlamak mümkündür. Bununla beraber, bazen şifremizi unutabilir ve bu durumda ne yapacağımızı bilemeyiz.  E devlet şifresini unuttum diyorsanız, önünüzde tercih edebileceğiniz iki  durum bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, şifrenizi yenilemek için doğrulama sorularını ve bir yakınınızın bilgilerini kullanmak ve sisteme erişmek iken, bir diğeri de ertesi gün en yakın PTT’ye  giderek belirli bir miktar ücret ödeyerek yeni bir şifre almak  olacaktır. Genelde ikinci yöntem pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle de banka hesabı olmayan veya olup da internet hesabı olmayanlar.

Banka Aracılığı ile GirişYapmak

E-devlet şifremi unuttum diyorsanız, banka uygulamanıza erişim sağlayarak çok basit bir biçimde mobil şubeye giriş yapar gibi E-devlete giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresini unutanlar için bu son derece tercih edilen bir yöntemdir ve ayrıca çok daha kullanışlıdır. Siz de bankanızın mobil şifresini hatırlıyorsanız bu yolu tercih edebilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir