Sağlıklı Yaşamın İpuçları

Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin en büyük dileğidir. Günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat yaşamak mümkün. Ama bunun için çaba göstermek gerekiyor..

Sağlıklı yaşama sahip olmak her günün çok daha keyifli ve zinde geçirilebilmesini sağlar. Yılın her döneminde sağlıklı yaşam kurallarına uyarak istenen farkın oluşturulabilmesi mümkün durumda olur. İpuçları her ne kadar kolay olmasa da buna uygun standartların oluşturulması en önemli kural olarak tanımlanır.

Sağlıklı Yaşam için İpuçları Nelerdir?

Dengeli Beslenme

Beslenme düzeninin dengeli olması sağlıklı yaşamın ilk gerekliliği olarak tanımlanıyor. Kahvaltı, öğle ve akşam öğünlerinin hiçbirinin atlanmadan sağlıklı tercihlerle beraber öğün seçimlerinin yapılması sayesinde dengeli beslenme standartlarının oluşturulması mümkün olur. Özellikle sabah kahvaltısını kesinlikle ihmal etmeyin.

Alkol ve Sigaradan Uzak Yaşam

Alkol ve sigara, sağlıklı yaşamın önüne geçen en önemli faktörler olarak her zaman dikkat edilmesi gereken alışkanlıklardır. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli olarak çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabileceklerinden dolayı hiçbir yaş grubu için tercih edilmemelidir. Çok içenlerin azaltmaları ve bırakmaları, içmeyenlerin ise kesinlikle başlamamaları gerekir. Ülkemizde ve dünyada ortaya çıkan hastalıkların büyük bir kısmı sigara ve alkol kullanımına bağlıdır. Bundan dolayı ülkemizde de sağlık bakanlığı öncülüğünde sigara ile topyekün mücadele  başlatılmıştır.

Düzenli Uyku

Sağlıklı yaşam ipuçları arasında uyku genellikle es geçilen bir aktivitedir. Ancak her insanın vücudu belirli süre boyunca dinlenme ihtiyacına sahiptir. Uyku düzeni olmadan hareket edilmesi kötü sonuçları oluşturabilir. Düzenli bir uyku sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Çünkü her şeyi yapsanız da uykunuzu tam alamıyorsanız bir şeyler eksik olacaktır. Konu ile ilgili “Düzenli Uykunun Faydaları ve Yapılması Gerekenler” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.


Spor

Sağlıklı yaşam ipuçları denilince spor diğer önemli bir konudur. Spor vücudun bir ihtiyacı olarak tanımlanır. Sağlıklı yaşam şartlarını oluşturmak adına her zaman düzenli spora başvurulması zorunluluğu bulunur. Her birey için en iyi şartlarda olabilmenin yolu spordan geçer. Özellikle gelişmiş ülkelere baktığınızda bu saydığımız konulara çok dikkat ettiklerini ve her gün düzenli spor yaptıklarını görebilirsiniz.

Aktif  Beyin

Beynin aktif durumda olması sağlıklı yaşamın diğer bir unsurudur.  Beyin aktivitesini yükseltmek için her zaman yapılabilecek gelişmiş aktiviteler yapılmalıdır. Çünkü ne kadar çok iş ve aktivite ile meşgul olursak beynimiz o kadar aktif olur ve diğer bir deyişle beyin sporumuzu da yapmış oluruz.


Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Sağlıklı yaşam ipuçları dediğimiz de stresle mücadele çok önemlidir. Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun, çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Yoga, ibadet,  müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, masaj gibi yöntemlerle stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar, stres ve gerilimi azaltır. Mutlu olmak stresle başa çıkmada önemlidir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir